Katar Sayıştay Heyeti Kurumumuza Ziyaret Gerçekleştirdi

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet BAŞ, 24 Nisan 2019 tarihinde Katar Sayıştayı Başkanı Şeyh Bandar Bin Mohammed Bin Saoud Al Thani ve beraberindeki Katar Sayıştay heyetini kabul etti.

Kabulden sonra başlayan Katar Sayıştay heyetinin çalışma ziyaretinde; Kurumumuz mensuplarınca yeni metodolojiler kapsamında, Sayıştay tarafından kullanılan veri analiz sistemi (VERA) ve denetim yönetim programının (SayCap) uygulanışı ile Sayıştayın bilgi teknolojilerinin (BT) denetimine ilişkin deneyimi konularında sunumlar yapıldı. Bunun yanı sıra konuk heyet de Archer olarak adlandırılan ve Katar Sayıştayının yeniden yapılandırılması projesi hakkında bilgi paylaşımında bulundu. 

Ayrıca, toplantı süresince Kurumumuz ile Katar Sayıştayı arasında mevcut olan mutabakat zabtı çerçevesinde gerçekleştirilen eğitimler ve diğer faaliyetler üzerinde değerlendirmelerde de bulunularak; önümüzdeki dönemler için Türk ve Katar Sayıştayının denetim alanında daha yakın bir işbirliği içinde olması niyeti vurgulandı.

Başkan BAŞ, Şeyh Bandar Bin Mohammed Bin Saoud Al Thani’ye Tarihi Türk devletlerinden Karahanlılar, Gazneliler ve Selçuklularda devletin mali işlemlerine ilişkin denetim görevi yapan kurum olan Divan-ı İşraf'ı temsilen hazırlanmış olan "aynalı yazı-kûfi hat"  tabağını hediye etti.